Wybór szkieł do okularów nie jest zadaniem łatwym. Od nich bowiem najbardziej zależy jakość widzenia. Czym zatem kierować się wybierając szkła do okularów?
Wybór szkieł do okularów
Wybierając szkła okularowe, kierować trzeba się przede wszystkim dwoma czynnikami. Po pierwsze, jest to wada wzroku. Po drugie, przeznaczenie okularów. Dziś na rynku dostępny jest szeroki wybór soczewek okularowych. Co jednak ważne, wybór tych konkretnych zawsze skonsultować należy z optykiem. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie badań wzroku i dopiero na ich podstawie dobrać można konkretne szkła do okularów. Soczewki muszą być bowiem dopasowane do posiadanej wady wzroku. Poza tym bardzo ważne jest również przeznaczenie okularów. Czy mają one służyć do pracy przy komputerze? Może mają służyć do czytania? To wszystko również należy wziąć pod uwagę, wybierając szkła okularowe. Soczewki muszą zapewniać odpowiedni komfort widzenia.
Rodzaje szkieł okularowych – materiał wykonania
Na rynku dostępne są różne szkła do okularów. Podzielić można je pod względem materiału, z którego są wykonane. Pod tym kątem wyróżnić można soczewki szklane, plastikowe oraz poliwęglanowe.
Rodzaje szkieł okularowych – budowa
Szkła okularowe różnią się pod siebie także pod kątem swojej budowy. Standardowymi soczewkami są soczewki jednoogniskowe. Korygują one niewielką wadę wzroku. Dostępne są również soczewki dwuogniskowe. Ten rodzaj szkieł składa się z dwóch segmentów. Górna część szkła służy do patrzenia na obiekty znajdujące się w oddali. Z kolei dolna część służy do patrzenia na obiekty znajdujące się blisko. Warto wspomnieć jeszcze o soczewkach trzyogniskowych. Wyposażone są one w dodatkowy trzeci segment, który sprawdza się w pracy przy komputerze.
Powłoki stosowane w okularach
Szkła okularowe mogą być dodatkowo wzbogacone o specjalne powłoki. Ich zadaniem jest zapewnienie lepszego komfortu w użytkowaniu okularów. Dobrym przykładem może być powłoka antyrefleksyjna. Jej zadaniem jest eliminowanie wszelkich odblasków. Pozwala to na bardzo wyraźne widzenie z wysokim kontrastem. Jest to najczęściej stosowana powłoka w okularach. Innym rodzajem powłoki jest powłoka oleofobowa. Dzięki niej utrzymanie szkieł okularowych w czystości jest znacznie łatwiejsze. Wspomnieć można jeszcze o powłoce hydrofobowej. Odpowiedzialna jest za odpychanie cząsteczek wody od soczewki. Dzięki temu zapewniony jest odpowiedni komfort widzenia w czasie deszczu. Osobom, które dużo czasu spędzają przed komputerem, polecić można powłokę blue control. Chroni ona oczy przed niebieskim światłem emitowanym przez ekran komputera.