Na jakie szkła korekcyjne warto się zdecydować?

Na jakie szkła korekcyjne warto się zdecydować?

Zakup szkieł korekcyjnych powinien być starannie przemyślany. Są to bowiem produkty stosunkowo drogie, które są użytkowane przez długi czas. Za pomocą odpowiednich szkieł można dbać o zdrowie oczu oraz poprawiać jakość widzenia. Nie warto zatem nadmiernie oszczędzać podczas ich zakupu. Wraz z wyższą ceną kupujący otrzymują bowiem dobrej klasy produkty, które są odporne na zarysowania i pozostają w stanie niepogorszonym przez bardzo długi czas.

Na jakie elementy należy zwracać uwagę podczas wyboru szkieł korekcyjnych?

Poszczególne szkła korekcyjne mogą różnić się:

  • indeksem – podstawowy indeks wynosi 1,5, ale punkty sprzedaży oferują również indeksy 1,6 czy 1,74. Indeks skorelowany jest z wadą wzroku oraz grubością szkieł okularowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych wad wzroku. Grube szkła mógłby pogarszać komfort użytkowników. Są one dość ciężkie i nie pasują do wszystkich oprawek okularowych.
  • antyrefleksem – tego rodzaju powłoka eliminuje oślepiające odblaski i poprawia komfort widzenia. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku pracy przy komputerze lub podczas prowadzenia pojazdów.
  • obecnością powłok ułatwiających pielęgnację szkieł – powłoka oleofobowa ogranicza ilość tłustych plam pojawiających się na soczewkach. Poza tym ewentualne ślady, w tym odciski palców, są łatwiejsze do usunięcia. Powłoka hydrofobowa przydatna jest szczególnie podczas deszczowej pogody, ponieważ dzięki niej krople wody szybciej spływają ze szkieł.
  • powłoką niwelującą wpływ niebieskiego światła – tego rodzaju światło emitowane jest przez urządzenia elektroniczne. Może ono szkodzić oczom i prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej oraz powstawania nieodwracalnych zmian w oczach.

Na jakie inne cechy szkieł korekcyjnych warto zwrócić uwagę?

W sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są szkła fotochromowe. Tego rodzaju produkty zabarwiają się pod wpływem promieniowania UV. W pomieszczeniach oraz w pojazdach dochodzi jednak do ich odbarwienia. Osoby borykające się z wadą wzroku mogą decydować się na zakup trwale barwionych szkieł okularowych. Tego rodzaju szkła korekcyjne polecane są osobom, które pragną chronić swoje oczy przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Kierowcy mogą się decydować na zakup okularów ze specjalnymi szkłami korekcyjnymi, które posiadają tak zwaną polaryzację. Dzięki niej skutecznie ograniczają odblaski i zdecydowanie poprawiają jakość widzenia. Wszystkie rodzaje szkieł powinny być jednak:

  • trwałe,
  • starannie wykonane,
  • dobrane w zależności od wady,
  • łatwe w pielęgnacji.